Projekt połączeń ŚKR.
skr.png

Linie:

1. Gliwice – Bytom - Chorzów Batory – Katowice – Mysłowice

Linia obsługiwana szynobusem lub EZT w zależności od obłożenia. Kursowanie zasadniczo co 60 minut. W szczycie możliwe przedłużenie do Oświęcimia. We współpracy z UM Gliwice byłaby możliwość przedłużenia relacji do Gliwice Łabędy.

2. Gliwice – Zabrze – Chorzów Batory – Katowice - Sosnowiec Główny – Zawiercie – Częstochowa
Najbardziej obciążona linia w regionie generująca duże potoki pasażerów. Linia obsługiwana 1 lub 2 EZT. Kursowanie na odcinku Katowice – Gliwice co 30 minut, w szczycie co 15 minut (uzupełnienie pociągami zaczynającymi bieg na stacji Katowice). Na odcinku Zawiecie – Katowice co 30 minut. Na odcinku Częstochowa – Zawiercie co 30/60 minut.
3. Sosnowiec Główny – Katowice –Tychy – Tychy Miasto

Linia obsługiwana szynobusem lub EZT w zależności od obłożenia. Kursowanie co 30 minut.

4. Tychy Miasto – Oświęcim – Mysłowice

Linia obsługiwana przez szynobus. Kursowanie z zależności od potrzeb co 60/120 minut. W godzinach szczytu linia może kursować do stacji Oświęcim, gdzie zapewniono by przesiadkę na przedłużoną linię nr 1.

5. Katowice – Katowice Ligota – Mikołów – Orzesze Jaśkowice – Rybnik –Wodzisław Śląski

Pociągi kursujące co 60 minut. Zapewnia dogodne połączenie Mikołowa z Katowicami (wraz z linią 6 – takt 30 minut). Niektóre z kursów mogą kończyć swój bieg w Rybniku. W szczycie obsługiwana 1 EZT, poza szczytem 1 szynobus. Z racji długości możliwe obsługiwanie składem wagonowym złożonym z wagonów 120A lub Bmnopux.

6. Katowice – Katowice Ligota – Mikołów – Orzesze Jaśkowice – Rybnik –Racibórz

Pociągi kursujące co 60 minut. Zapewnia dogodne połączenie Mikołowa z Katowicami (wraz z linią 6 – takt 30 minut). Niektóre z kursów mogą kończyć swój bieg w Rybniku. W szczycie obsługiwana 1 EZT, poza szczytem 1 szynobus. Z racji długości możliwe obsługiwanie składem wagonowym złożonym z wagonów 120A lub Bmnopux.

7. Rybnik – Knurów – Gliwice

Linia obsługiwana zasadniczo przez szynobus. W szczycie możliwe przejazdy EZT. Istnieje możliwość połączenia niektórych lub wszystkich kursów z linią nr 8 w kierunku Pszczyny. Pociągi kursują co 60 minut. We współpracy z UM Gliwice byłaby możliwość przedłużenia relacji do Gliwice Łabędy.

8. Rybnik – Żory – Pszczyna

Linia obsługiwana przez szynobus/ezt w zależności od obłożenia. Niektóre z kursów przedłużone do Bielska Biała Główna. W połączeniu z linią nr 7 istniałaby możliwość stworzenia bezpośredniego połączenia pomiędzy Gliwicami a Bielskiem.

9. Orzesze Jaśkowice – Tychy – Katowice Murcki – Katowice Ligota – Zabrze Makoszowy – Gliwice

Linia szynobusowa kursująca co 60/90 minut. Linia ta wymaga dużych inwestycji. Ze strony miasta Katowice istnieje koncepcja budowy przystanków na trasie tej linii. Linia umożliwi przejazd pasażerów z Tychów bezpośrednio do Gliwic. Przedłużenie linii do Orzesza Jaśkowic pozwoliłoby zapewnić dogodny dojazd do Tychów mieszkańców Rybnika i Raciborza i odwrotnie.

10. Lubliniec – Tarnowskie Góry – Bytom – Chorzów Batory – Katowice
Linia obsługiwana przez szynobus lub EZT w zależności od obłożenia. Niektóre z kursów kończyłyby bieg w Tarnowskich Górach. Istniałaby możliwość kursowania szynobusu na trasie Lubliniec – Bytom wraz z zapewnieniem przesiadek na linię nr 1 w kierunku Katowic.

Linie nie objęte opracowaniem:

1. Katowice – Chorzów – Lotnisko Pyrzowice

Linia obsługująca Port Lotniczy Pyrzowice. Konieczna rozbudowa infrastruktury

2. Gliwice – Bytom – Częstochowa

Bezpośrednie połączenie Częstochowy z Gliwicami. Postój w Bytomiu wymaga zmiany kierunku jazdy, możliwe bezpośrednie połączenie z pominięciem stacji Bytom.

3. Katowice – Bielsko Biała – Żywiec – Zwardoń
Pociągi kursujące w takcie na całej trasie. W zależności od potrzeb pociągi kończą/zaczynają bieg w Bielsku, Żywcu lub Zwardoniu

4. Katowice – Wisła Głębce

Uwagi:

1. Linia nr 5 i 6 zapewnia doskonałe połączenie Mikołowa z Katowicami w takcie 30 minut. Rozwój połączeń w tej relacji byłby możliwy gdyby wykorzystać miejsce wokół dworca w Mikołowie, budując tam parking PARK&RIDE. Z racji porannych i popołudniowych korków na ulicy Kościuszki w Katowicach byłaby możliwość przyciągnięcia sporej liczby pasażerów.

2. Wdrożenie rozkładu jazdy wymagałoby odpowiedniego dostosowania rozkładów jazdy i tras autobusów KZKGOP oraz PKM Tychy.

Liczę na Wasze uwagi odnośnie projektu. Możecie wpisywać je w komentarzach.

Pozdrawiam
mikiyee

Komentarze

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +