Tabor ŚKR

Niestety problemy taborowe mają początek w źle przeprowadzonej reformie, która doprowadziła do podziału spółek odpowiedzialnych za przewozy pasażerskie. Niestety obecnie wszystkie lokomotywy elektryczne są w posiadaniu PKP Intercity. przy budowie ŚKR należałoby cześć tych, i tak nie wykorzystywanych, lokomotyw przeznaczyć do obsługi pociągów ŚKR. Pomijam przy tym względy polityczne, konkurencji itp, którymi nie mam zamiaru się zajmować.

Osobiście uważam, że trzonem ŚKR powinny być składy EZT. Początkowo większość stanowiłyby składy EN57, które sukcesywnie były by wypierane przez nowe składy Staedler Flirt, Pesa Elf lub Pesa Acatus II.

Elektryczne Zespoły Trakcyjne

PR posiada całkiem sporo jednostek typu EN57. Obecnie duża cześć z nich stoi w krzakach i rdzewieje, zepsuta lub bez rewizji. Składy należałoby poddać naprawom głównym lub rewizyjnym. Zaprzestałbym jakiejkolwiek modyfikacji napędu lub wnętrza. Pomysły, aby EN57 modernizować do wersji EN57AKM proponuje porzucić, gdyż powstałe pociągi są dość mocno awaryjne. Składy EN57 należy wykorzystywać dopóki się nie rozlecą, stopniowo wymieniając je na nowsze EZT. Wnętrze większości EN57 (czerwona derma) jest wystarczająco wygodne, w wersjach z plastikowymi siedzeniami należy je wymienić na nowe.

Składy Flirt mogą być zakupione w wersji 2 członowej, kilka krótkich składów byłoby dobrze wykorzystanych. Myślę tu o Liniach Katowice- Tychy, Rybnik/Racibórz - Katowice.

http://pesa.pl/pl/Oferta/Elektryczne_zespoly_trakcyjne
http://www.stadlerrail.com/pl/pojazdy/flirt/

Szynobusy

Z racji tego, że w większości linie w woj. śląskim są zelektryfikowane widziałbym na Śląsku potencjał dla elektrycznych szynobusów. Liczyłbym, że Pesa stworzy coś o wyglądzie SA135 z napędem elektrycznym lub nową wersję EN81.

http://pesa.pl/pl/Oferta/Elektryczne_zespoly_trakcyjne - strona 2

Być może byłaby możliwość wykorzystania, na niektórych liniach poza szczytem, spalinowych szynobusów lub wagonów motorowych.

http://pesa.pl/pl/Oferta/Spalinowe_zespoly_trakcyjne

Składy wagonowe

Na dłuższych liniach widziałbym składy wagonowe złożone z wagonów piętrowych, wagonów typu 120A lub składy mieszane.

Przykłady linii na których możliwa byłaby obsługa składami wagonowymi:

1. Gliwice - Wisła Głębce
2. Dąbrowa Górnicza Ząbkowice - Zwardoń
3. Katowice - Wodzisław Śląski
4. Katowice Rybnik

Składy piętrowe

Zasadniczo widziałbym wykorzystanie istniejących wagonów Bdhpumn. PR posiadają ich znaczną ilość, nie wiem ile przez ostatnie 20 lat zostało skasowanych, ale początkowo było ich 180 szt. Moim zdaniem wagony te nadają się do pełnej modernizacji, która powinna obejmować wymianę wnętrza, montaż układu klimatyzacji oraz drzwi odskokowo-przesuwnych. Modernizacja tych wagonów wydaje być się sensowniejsza niż wyrzucanie pieniędzy na modernizację składów EN57. Być może w Niemczech znajdują się już nieużywane wagony sterownicze, wtedy rozważyłbym ich zakup i modernizację, tak by powstały składy push&pull. Otwarta pozostaje kwestia przystosowania lokomotyw EU(P)07 do tego systemu.

Tutaj zdjęcie wagonu sterowniczego w starym malowanie DB:
http://www.bahnbilder.de/name/einzelbild/number/97445/kategorie/Deutschland~Wagen~Doppelstock-Steuerwagen+(ex+DR).html

W przyszłości zasadne może być kupno nowych wagonów piętrowych firmy Bombardier lub piętrowych zespołów trakcyjnych Stadler KISS.

http://www.stadlerrail.com/pl/pojazdy/informacje-o-pojezdzie/

Składy złożone z wagonów typu 120A - "bonanza"

Widzę duży potencjał w możliwości modernizacji tych wagonów dla potrzeb ŚKR. W zakresie modernizacji byłaby wymiana drzwi na elektryczne + całe wnętrze, montaż układu klimatyzacji. Uzyskujemy wtedy dobry dostęp do wnętrza wagonu oraz stosunkowo szybką wymianę pasażerów.W ostatnim czasie Pesa zmodernizowała 6 wagonów RE za 11 mln zł. Czyli mniej więcej 2mln za wagon. Być może pesie/newagowi udałoby się zejść z ceną do 1,5mln zł za jedną bonanzę, plusem tego wagonu byłoby sporo drzwi i wmiare wygodne wnętrze. Jeśli rzeczywiście okazałoby się ze PKP IC/cargo chce się pozbyć lokomotyw EU06 EU/EP07. Po przejęciu ich (tu trzeba by wymóc to za ministerstwie) takie składy EU07+n*bonanza mogłyby zacząć kursować na liniach Śląskich Kolei Regionalnych.

Wagony 120A mają wielki plus, którym są szerokie, podwójne drzwi (trzeba by było zastosować otwieranie elektryczne). W każdym, załóżmy 3 wagonowym składzie jeden mógłby być przystosowany do obsługi niepełnosprawnych, większego bagażu, rowerów. W pozostałych należałoby zastosować tylko jedną toaletę. Biorąc pod uwagę miejsce w krańcach wagonu spokojnie zmieściłaby się przestronna toaleta rodem z flirta.

Możliwości wykorzystania wagonów typu 120A: http://infokolej.pl/viewtopic.php?t=11869
Wygląd wagonu typu 120A: http://www.wagony.net/index.php?url=120A

Komentarze

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +